V roce 2010 mělo podle výsledků Výběrového šetření pracovních sil2 (VŠPS) zaměstnání 144,4 tis. osob Karlovarského kraje, což představuje 55,0 % obyvatel ve věku 15 a více let. Míra zaměstnanosti v kraji tak byla o 4,9 procentního bodu nižší než v celé ČR.
Trh práce byl stále ovlivněn celosvětovou hospodářskou recesí. Prudký nárůst počtu nezaměstnaných z minulého roku se zbrzdil, stále však jejich počet stoupal. Na konci roku 2010 byl počet nezaměstnaných o 3,0 % vyšší než před rokem. V srpnu 2011 pak činila míra registrované nezaměstnanosti v Karlovarském kraji 9,56 %. Ve srovnání se srpnem 2010 se míra registrované nezaměstnanosti snížila o 0,64 p. b.
Karlovarský kraj se řadí mezi kraje s vyšší mírou nezaměstnanosti. Nejhůře je na tom tradičně Ústecký kraj s mírou registrované nezaměstnanosti 12,44 %. Nejlépe je na tom kraj Hlavní město Praha 4,08 %.
Zdroj: Internetové stránky Českého statistického úřadu
Zdroj: Internetové stránky Českého statistického úřadu - Nezaměstnanost v Karlovarském kraji podle MPSV k 1.8.2011
V roce 2010 došlo v Karlovarském kraji k mírnému nárůstu počtu zaměstnaných o 0,3 % a míra zaměstnanosti se zvýšila o 0,5 procentního bodu. Míra zaměstnanosti žen (47,6 %) byla přitom nižší než míra zaměstnanosti mužů (62,8 %). Převážná většina zaměstnaných (123,4 tis. osob, tj. 85,8 %) byla v zaměstnaneckém poměru, osoby pracující na vlastní účet tvořily 10,7 % zaměstnaných osob a zaměstnavatelů bylo 3,4 %.
Počet volných pracovních míst během roku 2010 kolísal mezi 748 pracovními místy až 1 063 místy zaznamenanými vždy k poslednímu dni příslušného měsíce. Nejnižší hodnoty dosáhl v měsíci prosinci, kdy bylo v databázi úřadů práce 748 volných pracovních míst. Nejvyšší hodnoty dosáhl v měsíci červnu, kdy bylo v databázi 1 063 volných pracovních míst. Oproti rokům 2008 a 2009 stále zaznamenáváme velký úbytek volných pracovních míst. Největší pokles byl zaznamenán v měsíci lednu, kdy bylo o 734 volných pracovních míst méně, než v lednu roku 2009. Naopak nejmenší rozdíl v počtu volných pracovních míst jsme zaznamenali převážně v druhé polovině roku 2010, zejména v červenci bylo o pouhých 9 volných pracovních míst méně, než v červenci roku 2009 a v září pouze o 70 míst méně než ve stejném období roku 2009.
S úbytkem počtu volných pracovních míst a s mírným nárůstem počtu uchazečů o zaměstnání
došlo ke skutečnosti, že na jedno volné pracovní místo připadalo v měsíci prosinci cca 27
uchazečů o zaměstnání. Aktuální údaje ze srpna 2011 pak hovoří o 12 uchazečů na jedno volné pracovní místo Karlovarském kraji, kdy celorepublikový průměr činil 11,8 uchazečů. Nejlepší výsledky jsou dlouhodobě dosahovány v kraji Hlavní město Praha, kde na 1 volné pracovní místo připadalo ve sledovaném období 4,9 uchazeče. Naopak nejhůře byl na tom Olomoucký kraj s 21,9 uchazeči na 1 volné pracovní místo.
Největší počet volných pracovních míst z hlediska požadavků na vzdělání uchazeče byl pro
vyučené uchazeče. Další početnější skupinou byla volná pracovní místa pro uchazeče se základním vzděláním a pro uchazeče s maturitou. Bohužel vzhledem k počtu uchazečů o zaměstnání v těchto vzdělanostních kategoriích nabídka zdaleka nedosahuje poptávky.
Struktura volných pracovních míst se mírně měnila podle aktuálního období, tedy v době sezónních prací, v letních měsících, ale také ke konci roku. Mezi celoroční stálá volná pracovní místa však patří pomocní nekvalifikovaní pracovníci a montážní dělníci v průmyslu, zdravotní sestry a lékaři.
Zdroj: Internetové stránky Českého statistického úřadu - Nezaměstnanost v Karlovarském kraji podle MPSV k 1.8.2011
Uchazeči o zaměstnání
V roce 2010 byl zaznamenán nejvyšší počet evidovaných uchazečů o zaměstnání v měsíci lednu, celkem 7 802 uchazečů o zaměstnání. Od lednového nejvyššího počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání docházelo postupně ke snižování počtu až do měsíce října. Od listopadu však opět došlo ke zvyšování počtu uchazečů o zaměstnání. K tomuto vývoji tradičně přispívá ukončování sezónních prací. Netradičním faktorem zvýšení nezaměstnanosti však byla chystaná novela zákona o zaměstnanosti platná od 1.1.2011.
Uchazeči se ze zištných důvodů evidovali na úřadech práce do konce roku 2010, aby se vyhnuli změnám, které od nového roku nastaly pro uchazeče evidované až v roce 2011. Celoročním faktorem vyššího počtu nezaměstnaných a nedostatečného počtu volných pracovních míst je však stále světová hospodářská krize. Jen zřídka zaměstnavatelé vytváří nová pracovní místa. Ve většině případů naopak spíše snižují pracovní místa ve společnostech.
K 31. 8. 2011 evidovaly úřady práce v Karlovarském kraji celkem 17 044 uchazeče o zaměstnání. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 je celkový počet uchazečů o zaměstnání nižší o 706 osob. Z celkového počtu uchazečů o zaměstnání je 16 552 dosažitelných1, což představuje oproti červenci 2011 pokles o 174 osob. Celkový počet uchazečů o zaměstnání v Karlovarském kraji tvořilo 48,6 % žen, 5,1 % absolventů škol a mladistvých a 10,2 % osob se zdravotním postižením.
Nezaměstnanost z hlediska věkového složení uchazečů postihuje nejvíce uchazeče ve věku 20−24 let s podílem 13% z celkového počtu uchazečů o zaměstnání. Dále zaznamenáváme největší podíl nezaměstnaných ve třech věkových skupinách se shodným podílem 12%. Jedná se o věkové skupiny 30−34 let, 50−54 let a 55−59 let. Průměrný věk evidovaných uchazečů o zaměstnání k 31.12.2010 byl v okrese Karlovy Vary 39,7roku, v okrese Sokolov 38,2 let a v okrese Cheb 39,5 let.
Zdroj: Internetové stránky Českého statistického úřadu - Nezaměstnanost v Karlovarském kraji podle MPSV k 1.8.2011
Informace o aktuálním stavu na trhu práce
Na Integrovaném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí je možné sledovat aktuální stav nabídky (nabídka pracovní síly – tj. uchazeči o zaměstnání) a poptávky na trhu práce za jednotlivé okresy (okresy Cheb, Karlovy Vary a Sokolov v případě Karlovarského kraje), stejně tak neobsazenost volných pracovních míst, počet absolventů škol (za jednotlivé okresy a kraje s možností hledat podle škol) včetně jejich kvalifikační struktury. Na níže uvedených odkazech je možné si stáhnout požadované statistiky a přehledy.
Nabídka a poptávka na trhu práce
Absolventi škol a mladiství v evidenci ÚP
Vzhledem k tomu, že výše uvedené údaje o nabídce a poptávce na trhu práce, stejně jako statistiky nezaměstnanosti, jsou z hlediska časového poměrně rychle proměnlivé (měsíční periodicita údajů), pro potřeby návštěvníků a uživatelů těchto stránek zde uvádíme adresu s odkazem na Integrovaný portál Ministerstva práce a sociálních věcí, kde je možné si stahovat aktuální přehledy a statistiky nezaměstnanosti jak z hlediska časového, tak územního (údaje od r. 2005 jsou k dispozici za kraje, okresy, územní obvody ORP, územní obvody POÚ a obce), resp. časové řady a statistiky před a po zavedení nové metodiky výpočtu míry nezaměstnanosti (zavedena od července 2004).
Tyto údaje naleznete na stránkách Integrovaného portálu MPSV.